Jedan od Batmanovih najvećih prijatelja i saveznika je policijski komesar James Gordon. Gordon se pojavio već u Detective Comics #27, stripu u kojem se prvi put pojavio i sam Batman. Zbog svoje funkcije Batmanovog saveznika u policiji, pojavio se u skoro svim Batman adaptacijama.
Ključno pitanje odnosa Gordona i Batmana je bilo da li Gordon zna Batmanov identitet. Na to pitanje nije nikada dat konkretan odgovor, no, ako Gordon i zna da je Batman Bruce Wayne onda mu to očito ne predstavlja neki problem.
Gordon je značajan i po svojoj porodici. Naime, njegova kći, Barbara, je Batgirl, a njegov sin, James Gordon Jr., je jedan od najvećih sadista i ubojica koje je Gotham ikad vidio.
Detective Comics #27 - The Case of the Chemical Syndicate (Bill Finger & Bob Kane)
Peti i, zasada, posljednji Robin je nitko drugi do Damian, sin Bruce Waynea i Talie Al Ghul. Njegovo prvo pojavljivanje je bilo u priči Son of the Demon, koja se dugo nije smatrala dijelom kanona, no, to je promijenio Grant Morrison na početku svog Batman runa.
Damiana je odgojila njegova majka Talia, kći Ra's Al Ghula, jednog od najvećih Batmanovih protivnika i vođom sekte ubojica zvanom League of Assassins. Zbog tog odgoja, Damian je, uprkos tome što nije imao više od 12 godina, bio vrhunski borac i akrobata. No, taj odgoj ga je naučio i ubijanju, nešto što Batman nikad ne dozvoljava i zbog čega su se više od jednom svađali.
Na žalost, iako je riječ o jednom od najboljih i najzanimljivijih novih likova, Damian je nedavno ubijen, tako da je trenutno Batman bez Robina. Na koliko dugo je nepoznato...
Stephanie Brown je jedan od likova koji fanovi obožavaju, a DC Comics mrzi.
Stephanie se isprva pojavila kao heroj zvani Spoiler. Svojom superherojskom karijerom je pokušavala zaustaviti zločine svog oca i trećerazrednog kriminalca Cluemastera. Stephanie se nastavljala pojavljivati u serijalu Robin, a čak je nakratko i sama postala Robin nakon što je Tim bio prisiljen povući se s te pozicije.
U priči War Games, Stephanie umire, a fanovi brzo počinju da lude zbog tog što u Batcaveu nema njene izložene odore. Službeni stav urednika DC Comicsa zašto je to tako je bio da je ona prekratko bila Robin da bi se to uopće važilo i da zato Batman ne osjeća potrebu da joj oda počast kao što je odao počast Jasonu, prethodnom ubijenom Robinu.
Sol na ranu stavlja saznanje da je dr. Leslie Tompkins, Bruceova prijateljica i pacifista, mogla spasiti Stephanie, ali je odlučila da je pusti da umre kako bi se Batman opametio i prestao regrutirati nove Robine.
Kako god, par godina kasnije, Stephanie se vraća "iz mrtvih" sa nategnutom pričom o isceniranoj smrti koju je organizirala njena majka kako bi joj kći dobila šansu za novi život. Ubrzo nakon toga, Stephanie postaje nova Batgirl. Njen (prilično dobar) serijal prekida New 52 reboot u kojem se Stephanie nije ni pomenula, a po službeni stav DC Comicsa (bar zasada) je da u tom reviziranom svijetu Stephanie i ne postoji. Prepustit ću vam da sami zamislite koliko su njeni fanovi sretni zbog toga.
Tračak nade je predstavljala najava da će se Stephanie pojaviti kao Nightwing u Smallville stripu, ali DC Comics je te planove promjenio u zadnji čas, tako da su njeni fanovi po tko zna koji put bili razočarani.
Batman #647 - Inquiring Minds (Chuck Dixon/Tom Lyle)
Treći i po mnogima i najbolji Robin je bio Tim Drake. Drake je bio dječak kada je prisustvovao ubojstvuroditelja prvog Robina, Dick Graysona. Svoju iznimnu inteligenciju, Tim je dokazao tako što je shvatio pravi identitet Batmana.
Nakon smrti drugog Robina, Jason Todda, Tim je shvatio da je Batmanu potreban Robin jer je on taj koji ga drži na svjetlu i ne dopušta mu da skrene u tamu.
Po novim revizijama kontinuiteta, Tim nikada nije ni bio Robin, već je automatski preuzeo identitet Red Robina, koji je koristio u posljednje dvije, tri godine prije New 52 reboota. Još uvijek je upitno šta to znači po pitanju za sve avanture koje je Tim doživjeo kao Robin.
Batman 436 - Year Three (Marv Wolfman/Pat Broderick)
Origin drugog Robina, Jasona Todda, je isprva bio gotovo identičan originu Dick Graysona. DC je to vrlo brzo promjenio i Jasona pretvorio u sitnog kriminalca kojeg Batman uzima pod svoje okrilje želeći mu tako dati šansu za pravi život.
No, postojao je samo jedan problem. Fanovi su mrzili Jasona. Nezadovoljstvo fanova novim Robinom je bilo sve veće i veće. DC Comics je problem odlučio da riješi s kontroverznom pričom A Death in the Family u kojoj su fanovi glasali da li će Robin preživjeti brutalni napad Jokera. Fanovi su glasali protiv i Jason je umro.
Tu smrt je DC Comics dugo vremena navodio kao neopozivu, no, naravno, i to se promjenilo. Jason Todd se vratio iz mrtvih i to na jedan od najglupljih načina. Naime, jedna od brojnih alternativnih verzija Supermana je šakom udarila vrijeme, što je poremetilo neke događaje iz prošlosti, pa je tako Jason, ipak, preživio Jokerov napad.
Daleko najpopularniji sidekick u pop kulturi. Robin je uveden u serijal devet brojeva nakon Batmanova prvog pojavljivanja, kao način da se privuče i najmlađa publika. To se pokazalo punim pogotkom. U više od 70 godina Batmanova postojanja titulu i kostim Robina je nosilo nekoliko osoba, no, prvi je bio Dick Grayson.
Graysonov origin je zapravo prilično sličan Batmanovom. Grayson je sin trapezista Johna i Mary. Mafijaški boss Zucco prijeti vlasniku cirkusa da će se loše stvari početi dešavati ako ne krene plaćati zaštitu. Vlasnik cirkusa, gospodin Haly to odbija i Zucco ubija Graysonove roditelje. Dječaka usvaja Bruce Wayne, koji ga regrutuje za svoj rat protiv zločina.
Grayson je lik koji daleko najbolje opisuje DC univerzum. Naime, on je jedan od rijetkih likova koji su uspjeli izaći iz sjene svog partnera. Grayson je sredinom 80-ih prestao biti Robin i postao Nightwing, a jedno vrijeme je čak bio i Batman. Kao Nightwing, Dick je surađivao sa skoro svim superherojima u DC svijetu, a u par navrata je čak i vodio Justice League.
Detective Comics #38 - Introducing Robin, the Boy Wonder (Bill Finger/Bob Kane)
Prvo pojavljivanje drugog najpopularnijeg strip junaka na svijetu je bilo u stripu Detective Comics #27. Taj strip danas vrijedi (zavisno od očuvanosti) više od milion dolara.
Batman je jedan od likova čiji origin znaju ama baš svi. Tome su, dakako, doprinjele i brojne filmske verzije, koje su ga učinile omiljenim strip-junakom mnogih. Na području bivše Jugoslavije je daleko najpopularniji superheroj, najviše zbog tog što je "najrealniji".
Ja lično nisam nimalo fan Batmana, no, to nije razlog da u idućih sedam dana ne vidimo kako su izgledali ključni (i neki ne baš tako bitni likovi serijala) u svom prvom pojavljivanju. :)
Detective Comics #27 - The Case of the Chemical Syndicate (Bill Finger & Bob Kane)
Darkseid je jedan od onih negativaca koji su prevelika prijetnja za samo jednog junaka, pa makar taj junak bio i Superman. Kreirao ga je kralj stripa Jack Kirby.
Darkseid je Bog zla i vrhovni vladar planete Apokolips. Njegov je cilj da zavlada cijelim univerzumom uz pomoć svog najvećeg oružja: the Anti-Life Equation; oružje koje uništava svu slobodnu volju i pravo na izbor u osobi.
Darkseid se obično navodi kao najveća prijetnja u DC univerzumu, pa su male šanse da ga nećemo vidjeti u Justice League filmu.
Superman's Pal Jimmy Olsen #134 - The Mountain of Judgement (Jack Kirby)
Kad god pišem recenziju, trudim se da objasnim ono što mi je smetalo u filmu bez spojlanja cijelog filma. U ovom slučaju, mislim da mi je to nemoguće. Man of Steel je film koji je posve profulio lik Supermana. Na koje načine i gdje sve film griješi?
Na početku, mislim da mi je najlakše prvo nabrojati šta mi se sve dopalo. Kostimi generala Zoda i njegovih vojnika su zaista odlični. Njih zaista ne mogu dovoljno nahvaliti. :) Uloge Lois Lane i Faore su daleko najbolje u filmu. Obje glumice su sjajno obavile svoj posao, a posebno Faora koja je za mene bila daleko strašniji i opasniji protivnik od samog Zoda. General Zod je, također, jedna od pozitivnih tačaka filma, mada, po meni, nije uspio da izazove efekt straha kao što je to polazilo Faori za rukom. Oh, da, i efekti! Ali, dobro, zar bi film budžeta kao što je imao Man of Steel uopće mogao imati loše efekte? :)
Faora je daleko najbolji negativac u filmu.
Kad su u pitanju loše strane filma... Uh, odakle da počnem. Evo, krenut ću od sitnica.
Supermanov kostim mi se i dalje ne dopada. Supermanov kostim je vjerovatno najbolje dizajniran kostim svih vremena. Čak i kad je bio redizajniran u stripovima, obično su mu samo mijenjali boju ili "font" slova S. Mislim, vaše je pravo da se ne slažete, ali Superman bez gaća izgleda - čudno.
Samo porijeklo njegovog odijela je jako čudno. Naime, pronađe ga u kriptonijanskoj letjelici koja je pala na Zemlju prije nekih 18 000 godina, ali je uprkos tome imala spremljen kostim za Kal-Ela. Jor-El je zaista bio vizionar.
Kako god, nadam se da će ovaj trend superherojskih kostima koji izgledaju kao da su sašiveni od rasparanih košarkaških lopti brzo da nestane.
Nije to baš neka zamjerka, no, bilo mi je jako smiješno da je treći "važniji" ženski lik u filmu potpuni idiot. Časnica u visokoj funkciji u američkoj vojsci kojoj je potrebno objasniti šta je teraformiranje i kojoj je jedini dojam koji ima vezan za Supermana to da je jako sexy.
Druga sitnica se tiče Faore i mislim da mi je ovo najbolji pokazatelj koliko su zapravo malo pažnje posvetili detaljima. Naime, Faorino puno ime u filmu je Faora-Ul, što je netačno. Na Kryptonu, dječaci dobijaju ime i, kao prezime, ime svoje kuće. Dakle, Kal je ime, a El je "prezime", tj. ime njegove kuće. Djevojčice za prezime dobijaju puno ime svog oca. Dakle, da se opet koristim istim primjerom, da je Superman rođen kao Superwoman zvao bi se Kala Jor-El, a ne Kala-El. Faorino ime treba biti Faora Nešto-Ul. Mali detalj, ali jako iritantan.
Kamo sreće...
Superman je najbolji superjunak ikada. Ne mislim u smislu da je najbolji lik ikada, nego u moralnom smislu. Superman je ideal herojstva. On je onaj lik koji nikad neće ubiti niti će ikada dozvoliti da netko umre ili bude povrijeđen jer on nije pomogao. Superman pomaže, Superman je taj faktor zbog kojeg želimo biti bolji, razlog za nadu. Toga nema u filmu, mislim ima puno priče o nadi i o tome kako on predstavlja nadu, ali nema neke radnje kojom bi on to pokazao. Superman apsolutno nije opterećen time da nekome pomogne, apsolutno ne prati ni da li ima ljudi u toj zgradi koju će oboriti na nekoga, mislim, daj, koga briga, lupi ga zgradom, to će biti cool scena. Ovo zadnje su vjerovatno bile Snyderove misli.
Ovaj Superman nema moralnu snagu i herojstvo u sebi. Pa Kent ništa od tog nije usadio u njega. Pa Kent ima tu filozofiju o tome kako će Superman jednog dana biti ili najbolje ili najgore što ovaj svijet ima da ponudi, ali umjesto da poradi na tome da bude najbolje za ovaj svijet, on se samo pojavljuje u filmu i priča mu o tome. Mislim da je vrhunac ludila taj kad ga izruži jer je spasio bus pun djece koja ide u školu i kaže mu da ih je možda trebao pustiti da umru. Pa Kent! Supermanu!
O sceni smrti Pa Kenta... Ja zaista ne znam gdje im je pamet bila. Superman gleda kako mu oca usisa tornado i ne spasi ga jer njegov tata nije želio da ljudi znaju da on ima moć, jer, ljudi ga, možda, neće prihvatiti. Ponovit ću vam to još jednom: Superman pusti svog oca da umre. Van pameti.
Opet, najveći problem filma je kraj. Zod kaže Supermanu da ne postoji način da ga zaustavi osim da ga ubije. I ovaj ga stvarno ubije. Superman ubije Zoda. Ideal herojstva, ideal nade i lik kojeg čitavo vrijeme guraju da je Isus Krist (To je posebna kategorija gluposti, sama po sebi. Mislim da je daleko najbesmisleniji trenutak kad Superman krene da spasi Lois i iz broda "isplovi" u pozi u kojoj je Isus na križu.) pronađe način da zaustavi negativca: tako što ga ubije. Sad, neki će među vama reći da, realno, ništa drugo nije ni mogao uraditi. Iskreno, složit ću se s vama. Kriptonit u filmu ne postoji, Superman je jedino mogao da ubije ubojicu svog oca (Da, zaboravio sam da Zod ubije Jor-Ela. Još jedna enormna glupost u filmu.), ali to taj kraj čini još depresivnijim. To znači da scenarist David S. Goyer i redatelj ZackSnyder (Osjećam potrebu da istaknem da je Chris Nolan, ko-scenarist i producent filma, bio protiv kraja u kojem Superman ubije Zoda.) apsolutno ne vide Supermana u ulozi u kojoj se nalazi od svog prvog pojavljivanja. Ovo je neki drugi Superman, koji ubije osobu, vrisne i u idućoj sceni je skroz OK. Ne znam za vas, ali to za mene nije Superman.
I da, Superman, osim što ubije Zoda, počini genocid nad svojim narodom tako što uništi brod u kojem su pohranjeni DNK kriptonijanaca i s kojima je mogao oživjeti svoju vrstu. Zašto? Zato što je "Krypton imao svoju priliku".
Mislim, daj...
Kad zanemarimo činjenicu da gledamo film o liku koji se zove Supermanom, a nimalo ne liči na njeg, ostane još samo da se u ovom nabrajanju loših strana filma osvrnem na neke iritantne stvari, koje same po sebi nisu neki problem. Možda bi bile da nema ovih većih problema.
Tu prvenstveno mislim na iritantnu muziku. Kad god je u kadru Zod ili neki drugi negativac muzika je grandiozna, kao da gledamo slow-motion tučnjavu dva Boga. Nakon što završi akcijski dio, dobijemo flashback koji izgleda kao da je sniman u Instagramu sa pozadinskim sviranjem klavira koji svira dva, tri tona. Generalno, film čas izgleda kao da je sniman Instagramom, a čas kao da je sniman kroz pepelkasto sivi filter. Dakle, čas je hipsterski, čas je depresivan. :)
Film je prepun kadrova koji pokušavaju da na neki suptilan način pokažu famozno S, ali tu suptilnosti nema, osim ako vam je suptilno da vas netko vuče za rukav i govori "Jesi li vidio". Onaj USB sa S koji se pojavljuje u desetak scena je uvijek pozicioniran tako kao da nam Snyder želi reći "Jeste vidjeli, a?" To da rasplet filma počiva na tome da su pogrešno ubacili USB mi je i dalje najsmješnija scena filma.
Oh, da. Znam da ima ljudi kojima je to super, ali mene zaista nervira činjenica da oba Clarkova oca, iako mrtvi, stalno se pojavljuju i dijele "mudre" savjete. Usporava film, koji je iovako lošeg ritma i koji stvarno nije morao da bude toliko dug.
Čitavo vrijeme ovo pišem i imam dojam kao da stalno zaboravljam navesti neku veliku grešku, ali mislim da je i ovo sasvim dovoljno. Ljut sam. Ljut sam zbog Supermana koji ubija i ljut sam zbog filma u kojem se ispostavi da bi nam zaista bilo bolje da Superman nije sletio na Zemlju. To nije Superman kojeg ja znam i to nije Superman kojeg smo trebali vidjeti.
Alexander Joseph "Lex" Luthor je jedan od Supermanovih najvećih neprijatelja; ujedno i neprijatelj koji se pojavio u čak četiri Superman filma.
Lex je obično prikazan kao čovjek bez ikakvih super moći. Njegovo oružje u borbi protiv Supermana je njegov intelekt, kojim je kreirao brojne izume i bića za borbu protiv mrskog mu vanzemaljca.
Razlog njihova rivalstva je varirao, no, uglavnom je riječ o tome da Lex Supermana vidi kao čudovište koje svaki čas može odlučiti da pokori cijeli svijet i postane tiranin Zemlje. To je daleko bolji razlog od početnog u kojem je Lex mrzio Supermana jer je on izazvao eksploziju u laboratoriju zbog koje je ovaj oćelavio. Šta da vam kažem, stripovi su nekad bili jednostavniji...
Lex je mjenjao svoje metode više nego ijedan lik u Superman mythosu. Isprva okarakteriziran kao vođa sekte koja izaziva ratove zbog profita, Lex je bio i poludjeli znanstvenik naoružan armorom, predsjednik SAD-a, a u novijim pričama je obično prikazan kao beskrupolozni poslovni čovjek i znanstvenik.
General Zod je Supermanov negativac koji je imao tu čast da se pojavi u čak tri filma, uključujući i najnoviji Man of Steel. Upravo ta eksponiranost (i briljantna gluma Terence Stampa) je ono što je dovelo do njegovih čestih pojavljivanja i u stripovima.
Zodova priča je zapravo prilično jednostavna. General u kriptonijanskoj vojsci koji je pokušao državnim udarom se dočepati vlasti i koji za svoje zločine biva poslan u Fantomsku zonu; paralelnu dimenziju koja je služila kao zatvor. Jedan od njegovih glavnih protivnika je bio Supermanov otac, Jor-El. Nakon što Zod pobjegne iz Fantomske zone, odlučuje da prvi planet njegova novog carstva bude Zemlja i time se i osveti sinu Jor-Ela.
Tu prilično jednostavnu priču je DC Comics, dakako, posve zakomplicirao. Brojne zabrane kojima je bio cilj da ostave Supermana kao posljednjeg preživjelog Kriptonijanca su dovele do brojnih Zodova iz paralelnih dimenzija, "džepnih" dimenzija, likova koji su nosili to ime, iako nisu imale veze sa Zodom... Sve je to rezultat toga da danas postoji sedam (7) verzija tog lika. A sve kako bi se lik koji je bio važan na filmu predstavio kao adekvatna prijetnja i u stripu.
Adventure Comics #283 - The Phantom Superboy! (Robert Bernstein/George Papp)
Po Alan Mooreu, dalekonajveći Supermanov neprijatelj. Mister Mxyzptlk je biće iz Pete Dimenzije, koje obožava mučiti Supermana raznim vicevima i šalama.
U većini svojih pojavljivanja, jedini način na koji ga Superman može poraziti je da ga natjera da naglas izgovori svoje ime unatrag (Kltpzyxm), što ga automatski šalje natrag u njegov dom u Petoj Dimenziji, odakle ne može izaći narednih 90 dana.
Mister Mxyzptlk nije vezan zakonima trodimenzionalnog svijeta, koje sam može mijenjati na način koji je najsličniji magiji.
Vjerovatno najslavnija priča sa Mister Mxyzptlkijem je Emperor Joker; priča u kojoj Joker na prevaru uzmu njegove moći i uredi svijet na način koji njemu odgovara.
Superman #30 - The Mysterious Mr. Mxyztplk (Jerry Siegel/Joe Shuster)
Jonathan Kent i Martha Kent su 18. juna pronašli raketu u kojoj se nalazila mala beba. Bebu usvajaju i daju joj ime Clark. Ma i Pa Kent su oni koji odgajaju Supermana i u njemu grade čvrst moralni kod i obavezu da pomogne svima kojima može. U pojedinim verzijama priče o Supermanu upravo je Martha ona koja je sašila Supermanov kostim.
To je upravo glavna funkcija Kent porodice: Oni su ti koji u svim Superman verzijama i kontinuitetima grade moralni kod Supermana i zbog kojih je on humaniji od nekih svojih protivnika, koji su, pak, ljudi. Bez Ma i Pa Kent Superman bi bio znatno drukčiji lik, možda baš onaj Bog tiranin o kojem Lex Luthor stalno priča.
Slično kao i The Prankster, Toyman je jedan od Supermanovih protivnika koji su zapravo više smetnja nego ozbiljna prijetnja. Čak im je i metod rada sličan, pa su se u par navrata i udružili.
Toyman je Winslow Schott, izumitelj koji je život posvetio kreiranju igračaka. Svoj talent koristi u zločinačke svrhe pri čemu mu je najveća prepreka Superman. No, ni igračke s pravim oružjem, divovski roboti i androidi koji su savršena replika ljudi nisu pomogli Schottu da porazi Supermana.
Vjerovatno najbesmisleniji potez DC Comicsa vezanim za Toymana je kad su ga probali rekreirati kao pedofila, no, srećom, od tog se vrlo brzo odustalo s jednostavnim objašnjenjem da je to bio pokvareni robot-dvojnik Winslow Schotta.
Toyman, također, pripada klubu Supermanovih zlikovaca koji čekaju svoju premijeru na velikom platnu, no, u ovom slučaju, vjerovatno je i bolje što je tako.
Action Comics #64 - The Terrible Toyman (Don Cameron/Ed Dobrotka)
Superman se može pohvaliti titulom najpopularnijeg strip junaka, ali ne i kvalitetnom galerijom zlikovaca. Van nekoliko iznimki, Supermanovi negativci su prilično bezopasni po njeg i predstavljaju više smetnju nego ozbiljnu prijetnju.
Jedan od takvih negativaca je Prankster. Kako mu samo ime kaže, Prankster koristi šale i skečeve u izvršavanju svojih zločina, koji se, obično, svode na pljačke banke ili sitne prevare. Dakako, Superman je Oswalda Huberta Loomisa svaki put bez ikakvih problema uspio poraziti.
Action Comics #51 - The Case of the Crimeless Crimes (Jerry Siegel/John Sikela)
Još jedan u nizu Supermanovih protivnika koji čekaju svoju premijeru na velikom platnu. Parasite je bio obični domar u STAR Labs laboratoriju, koji je svoju sposobnost upijanja moći, vještina i sjećanja osobe koju dodirne dobio nakon što je bio izložen radijaciji.
Parasite se pokazao jakim protivnikom za Supermana, ali i za ostale DC heroje. Najupečatljiviju ulogu je imao u drugom team-upu Supermana i Spider-Mana, gdje je surađivao sa Doctor Doomom, kako bi se riješio Supermana.
Action Comics #340 - Power of the Parasite! (Jim Shooter & Al Plastino)
Action Comics #252 je broj koji je značajan po tome što je to strip u kojem se prvi put pojavio Metallo, ali ono što mu donosi daleko veću vrijednost je to što se u tom broju prvi put pojavila Supergirl.
Kao što je slučaj s gotovo svim likovima u DC univerzumu, i Supergirl je doživjela nekoliko verzija, inkarnacija i reboota.
Ono što se u svim inkarnacijama nije mijenjalo je da je Kara Zor-ElSupermanova rodica. Njeni roditelji je šalju na Zemlju u svemirskom brodu, kako bi je spasili sigurne smrti na Kriptonu i daju joj zadatak da čuva svog rođaka, koji je na Zemlju poslan kao beba. No, greška u programiranju puta je dovela do tog da Supergirl na Zemlju dođe daleko kasnije nego planirano.
U prvih nekoliko godina svog stripovskog života, Supergirl je bila okarakterizirana kao mlada i impulsivna djevojka, ali po pitanju moći ravna Supermanu u svakom pogledu. U tim prvim godinama je malo tko i znao za njeno postojanje, budući da ju je Superman "sakrio" i koristio kao svoje "tajno oružje".
Action Comics #252 - The Supergirl from Krypton! (Otto Binder/Curt Swan)
Još jedan od Supermanovih negativaca koji čeka svoju premijeru na velikom platnu. Istini za volju, Metallo i nije vrsta negativca koja baš može sama da nosi film, no, to uopće ne znači da Metallo nije velika prijetnja po Supermana.
Pravim imenom John Corben, Metallo je gotovo pa neuništivi kiborg sa srcem od kriptonita, koje je, pogađate, i njegovo glavno oružje protiv Supermana.
U gotovo svim verzijama, Corben je bio sitni lopov i prevarant, koji doživljava prometnu nesreću zbog koje mu znanstvenici presađuju mozak u robotsko tijelo koje "pokreće" kriptonit. Metallovo gotovo pa neuništivo kibernetičko tijelo ga je navelo da se okrene zločinima, najčešće, kao plaćenik ili uposlenik u službi neke organizacije.
Action Comics #252 - The Menace of Metallo! (Robert Bernstein/Al Plastino)
Sleez je daleko najveći protivnik s kojim se Superman suočio, uprkos tome što se pojavio samo u jednoj dvodijelnoj priči 1987. godine. Kreacija John Byrnea i priča u kojoj se prvi put pojavila je danas jedna od najozloglašenijih priča u historiji DC Comicsa.
Naime, to je priča u kojoj je Superman snimao pornić.
Sleez je vanzemaljac s planete Apokolips i sluga Darkseida, tamošnjeg Boga zla. Sleezova ljigavost je iscrpila čak i njega, pa je Sleez prognan na Zemlju. Tu susreće Big Bardu, ženu Mister Miraclea, koju kontroliše svojim moćima. Kada Superman pokuša da je spasi - i on pada pod Sleezovu kontrolu.
Sleez sklapa dogovor s jednim redateljem i svojim moćima primorava Supermana i Big Bardu da snime pornić. Snimanje ne protiče baš kako treba zbog Supermanove tromosti i nedostatka hemije između glumaca. Srećom, Bardin muž, Mister Miracle, dolazi u ključnom trenutku, porazi Sleeza i svatko ode svojim putem dogovorivši se da o tome neće više nikada pričat.
Action Comics #592 - ... A walk on the Darkside (John Byrne)
Brainiac je, po mnogima, najveći neprijatelj Supermana. Na žalost, ujedno je i jedan od negativaca koji se nikada nisu pojavili na velikom platnu.
Zbog mnogih revizija kontinuiteta i reboota postojalo je nekoliko verzija Brainiaca. U skoro svim verzijama, Brainiac je android visoke inteligencije u tijelu nalik vanzemaljcima sa planeta Colu, zbog čega se isprva mislilo da je Brainiac vanzemaljac. Brainiac sebe vidi kao kolekcionara, no, Brainiac sakuplja - gradove. Uz pomoć svoje tehnologije, na svakom planetu jedan grad smanji i spremi u zaštitnu kupolu.
Najpoznatiji je kao osoba koja je smanjila kriptonijanski grad Kandor. Superman je više puta pokušavao da zatočene kriptonijance vrati u normalno stanje, no, bezuspješno, sve do 2009. godine, kada Kandor postaje New Krypton, no, ti su događaji vrlo brzo anulirani.
Action Comics #242 - The Super-Duel in Space (Otto Binder/Al Plastino)
Lois Lane je jedan od najpopularnijih i najznačajnijih ženskih likova u historiji stripa. Kreirali su je Jerry Siegel i Joe Shuster, a prvi put se pojavila u Action Comics #1 davne 1938. godine.
Već u prvim brojevima je bila okarakterizirana kao novinarka intelektualno jednaka Supermanu, koja se, u potrazi za pravom pričom, ne boji suočiti ni s kim. Njoj je pripala i čast da bude prva osoba koja će intervjuisati Supermana.
U skoro svim verzijama priča o Supermanu, Lois je Supermanova djevojka, mada je DC Comics pokušavao da kreira ljubavni trokut s Lanom Lang, Clarkovom djevojkom iz djetinjstva.
U prvih 20-ak godina Superman stripova Lois je obično pokušavala da kroz prevaru dokaže da je Clark Kent Superman ili da prevarom natjera Supermana da je oženi.
Proći će više od 60 godina prije nego što Superman ne prizna istinu Lois o svom identitetu. Ubrzo nakon tog otkrića, Clark i Lois se vjenčaju. Nakon najnovijeg reboota, Lois i Clark, po novom kontinuitetu, nisu nikad bili u braku, a upitno je da li su uopće bili i u vezi.
Action Comics #1 - Superman, Champion of the Oppressed... (Jerry Siegel/Joe Shuster)
Najpopularniji superheroj je, bez ikakve sumnje, Superman. Kreacija Jerryja Siegela i Joe Shustera je svjetlo dana vidjela u Action Comics #1 davne 1938. godine i vrlo brzo je dosegla velik uspjeh.
O Supermanovom originu je suvišno trošiti riječi, budući da je to jedan od rijetkih origina koji ama baš svi znaju, pa možete pretpostaviti koliko se radujem tome što ću ga opet gledati na velikom platnu za 10-ak dana.
Action Comics #1 je danas daleko najvredniji strip. Procjenjuje se da je ostalo manje od 100 brojeva originalnog tiraža i, zavisno od očuvanosti, cijene se kreću od 1-3 miliona dolara.
Action Comics #1 - Superman, Champion of the Oppressed... (Jerry Siegel & Joe Shuster)
Doctor Hicks je negativac u Dylan Dog serijalu, koji nikad nije ispunio svoj puni potencijal. Pojavio se u svega četiri broja.
Njegovo prvo pojavljivanje je bilo u Dylan Dog #14 - Između života i smrti, epizodi značajnom i po tome što tu saznamo da je Dylan vegetarijanac. Stereotipna uloga nedodirljivog poludjelog znanstvenika u svom prvom pojavljivanju će se produbiti u kasnijim brojevima, pa će tako Hicks u skoro svakom svom pojavljivanju imati neki novi plan, koji bi nam zadnja stranica stripa pokazala i koji bi potom posve propali u zemlju.
Šteta.
(Inače, u Dylan Dog serijalu postoje dva lika koja se zovu Doctor Hicks. Prvobitni gaf je kasnije ispravljen jednostavnim objašnjenjem da je riječ o - braći)
Dylan Dog #14 - Između života i smrti (Tiziano Sclavi & Luigi Mignacco/Luigi Piccatto)
Šta bi se desilo kada bi crtani likovi kao što je Bugs Bunny postojali u našem svijetu? Kako bi njegove šale poput bacanja nakovnja ljudima na glavu ili paljenje dinamita umjesto cigarete djelovale na ljude?
Upravo je to misao koja je inspirisala Mignacca na kreaciju Ružičastog zeca. Ružičasti zec nije nitko drugi doli malo izmijenjeni Bugs Bunny. Sve njegove karakteristične šale i njegov karakter su i dalje tu, samo su sada smještene u stvarni svijet, gdje su one više nalik morbidnim i bizarnim ubojstvima nego šalama, pokazujući opet da je sve stvar perspektive. I da ljudi koji pričaju o tome kako prije crtići nisu bili nasilni nemaju pojma o čemu pričaju. :)
Jedan od značajnijih protivnika Dylan Doga je Groza Strašni ili Crni Zloduh ili Voštani Čovjek ili, kod talijana, Mana Cerace. Neovisno o tome čijem se prijevodu priklonili, kreacija Claudia Chiaverottija i Pietra Dall'Agnola je za mene predstavljala noćnu moru koje se ni danas nisam posve rasteretio. (Tome je najzaslužnija naslovnica drugog pojavljivanja Groze Strašnog)
Groza Strašni je, vjerovatno, najbolji negativac kojeg je kreirao Claudio Chiaverotti, scenarist koji se baš i ne može pohvaliti velikim brojem kvalitetnih priča.
Groza je neka vrsta demona tame; biće koje obitava u mraku i koje svakog trenutka može izaći i iz najmanjeg mračnog kutka i ubiti vas. 8-godišnjem ja se ovakva vrsta negativca nimalo nije dopala i proći će mnoooogo vremena prije no što opet probam čitati Dylan Doga. :)
Dylan Dog #34 - Mrak (Claudio Chiaverotti/Pietro Dall'Agnol)
Xabaras je najveći neprijatelj istraživača noćnih mora. Poluludi znanstvenik koji je sa svojim pokusima pokušao da čovječanstvu da najveći mogući dar: besmrtnost. Dakako, da bi se došlo do tog cilja, Xabaras je morao izvesti brojne pokuse, s čijim se posljedicama Dylan, ali i njegov otac,više puta suočio.
Xabaras je jedan od najzamršenijih likova u Dylan Dog serijalu. Isprva samo znanstvenik čiji su pokusi kreirali zombije, Xabarasov lik komplicira otkriće da je on Dylanov otac. Događaji u Dylan Dog #100 - Priča o Dylanu Dogu su tu situaciju objasnili ili zakomplicirali još više, u zavisnosti od tog koga pitate. :)
Kako god, bio on Dylanov otac ili ne, Xabaras je bez ikakve sumnje najveći neprijatelj Dylan Doga i jedan od njegovih rijetkih protivnika koji se pojavio više od jednom.
Dylan Dog #1 - Zora živih mrtvaca (Tiziano Sclavi/Angelo Stano)
Čast da bude prva klijentica istraživača noćnih mora je imala Sybil Browning. Sybil je u prvom broju serijala unajmila Dylana, kako bi on pronašao dokaze da je muž kojeg je ubila u trenutku smrti bio - zombi.
Kao što je slučaj s većinom Dylanovih zaručnica, Sybil se pojavila samo jednom. No, njen status prve klijentice i prve Dylanove djevojke joj je ipak priskrbio određen status u serijalu, prvenstveno kroz flashbackove i prequel epizode.
Dylan Dog #1 - Zora živih mrtvaca (Tiziano Sclavi/Angelo Stano)
Dylanova očinska figura i prijatelj iz njegovih dana u Scotland Yardu. Bloch je uvijek tu da pomogne Dylanu s informacijama u slučaju, uvjeren u njegov talent istažitelja.
Za razliku od Dylana, Bloch je skeptik, čvrsto uvjeren u to da paranormalno ne postoji i da se sve može racionalno objasniti. Njegovi stavovi se nisu promjenili ni nakon njegovih susreta s paranormalnim, koje je pripisao halucinacijama.
Vječito na par koraka od penzije, inspektor Bloch predstavlja jedan od najvećih stubova Dylan Dog franšize.
Dylan Dog #1 - Zora živih mrtvaca (Tiziano Sclavi/Angelo Stano)
Pomoćnik, najbolji prijatelj slavnog instraživača noćnih mora i imitator legendarnog komičara iz 30-ih godina prošlog stoljeća. Groucho obnaša nekoliko funkcija u serijalu: osim comic reliefa, Groucho je, kao svojevrsna deus ex machina, uvijek tu da u ključnom trenutku doda pištolj Dylanu i time se riješe opasnosti.
Novije priče u serijalu su dublje analizirale Grouchov lik, pa smo tako saznali da se zove Julian, no, ne i njegove razloge zbog kojih se posve odrekao svog identiteta u korist onog Groucho Marxa.
Lik Groucha je predstavljao problem kad je američki izdavač Dark Horse Comics krenuo s izdavanjem Dylan Doga. Naime, zbog problema s copyrightom, Dark Horse je bio prisiljen da izbriše brkove Grouchu i preimenuje ga u Felixa. To je ujedno i razlog što Groucha nije bilo i u (očajnoj) američkoj filmskoj adaptaciji Dylan Dog: Dead of Night.
Dylan Dog #1 - Zora živih mrtvaca (Tiziano Sclavi/Angelo Stano)
Willie Lumpkin je lik iz novinskog stripa, koji su kreirali Stan Lee i Don DeCarlo. No, simpatični poštar dobre volje se nije zadržao samo u svijetu novinskog stripa.
U Fantastic Four #11, Stan Lee i Jack Kirby su u Marvel univerzum uveli stariju verziju Willie Lumpkina, no, kao i prethodnik, i ovaj Willie Lumpkin je bio poštar.
Poštar i prijatelj Fantastične četvorke se, dakako, našao i na velikom ekranu, a utjelovio ga je nitko drugi doli sam Stan Lee. To je bio prvi put da je najpoznatiji cameo glumac glumio jednog od likova koje je kreirao.
Fantastic Four #11 - A Visit with the Fantastic Four (Stan Lee/Jack Kirby)
Za razliku od priče svog starijeg brata, priča Valerie Richards je daleko kompliciranija. Valeria je drugo dijete Reeda i Susan Richards; dijete koje je usljed komplikacija rođeno mrtvo. Njen prvi sin, Franklin, koristi svoje ogromne sposobnosti i spašava život svoje sestre prije no što je rođena i šalje je "negdje drugo" bez znanja svojih roditelja.
U svom prvom pojavljivanju, Valeria se pojavljuje kao odrasla i pod imenom Valeria Von Doom. Tada je bila kći Susan Richards i Victor Von Dooma iz alternativne stvarnosti. No, kao i četvorka, i Valeria iz alternativne stvarnosti prelazi u klasični Marvel univerzum.
Za vrijeme rata Fantastične četvorke s Abraxasom, utjelovljenjem uništenja, Valeria Von Doom žrtvuje svoj život, no, nakon njene žrtve Susan ponovno zatrudni. Dijete koje rodi je Valeria Richards, no, ni ovaj put trudnoća nije prošla bez komplikacija. Valeriu na svijet donosi nitko drugi do Doctor Doom, tražeći zauzvrat samo da on da ime djetetu, što se, kasnije, ispostavi kao jedan u nizu Doomovih planova.
Fantastic Four #15 - A Clash of Iron (Chris Claremont/Salvador Larroca)